Moja príprava na pôrod

Ahojte zlatíčka,😊

v prvom rade vám tu na blogu chcem popriať krásny Nový rok 2020! Plný požehnania, odvahy, lásky a sily. Ako iste viete, mala som celkom príjemné povinnosti, kvôli ktorým som sa nemohla venovať blogovaniu. Narodil sa nám Mateo, ktorý má zatiaľ 80% našej pozornosti😀 a zvyšných 20% sa snažíme venovať sebe navzájom s Dankom (percentá sa časom upravia😉). Zatiaľ sa máme každým dňom lepšie a lepšie. Učíme sa spoločne fungovať a hlavne spať.

Mnohí z vás ste sa ma pýtali na pôrod a na to, či moje fungovanie pred pôrodom nejako ovplyvnilo priebeh pôrodu. Nechcem byť veľmi mama blogerka, ale táto skúsenosť bola tak úžasná, že by som ju rada s vami zdieľala a možno tak pomohla aj iným budúcim mamičkám. Na svoj pôrod spomínam naozaj v dobrom. Bolelo to, ale nie tragicky. Nemuseli mi pichnúť epidurál napriek tomu, že som rodiť začala 10. 12. a Mateo prišiel na svet až 12. 12. o 00:42. Nedostala som vyvolávačku a všetko išlo krásne prirodzene. Navyše, Mateo prišiel na svet presne na svoj plánovaný dátum. Po pôrode som bola fyzicky OK za týždeň a dokonca aj bruško mi úplne zmizlo. Koho článok nezaujíma, tak si môže pozrieť aspoň pekné, ešte tehotenské, fotky s mojim novým svetrom zo sekáča.😘

Dobrý pôrod v mojom prípade nebola náhoda. K samotnej prípave, fyzickej aj duchovnej, som od začiatku pristupovala veľmi zodpovedne. Dnes vám v článku napíšem, ako som fungovala pred pôrodom, čo mi pomohlo počas a čo po pôrode. A dúfam, že na nič nezabudnem!

Obdobie tehotenstva. 

Celé tehotenstvo som poctivo cvičila. Každý deň niečo iné. Chodila som do fitka (tréning trval cca hodinu), na dlhé prechádzky (aspoň 7km), cvičila som tehotenský pilates, stretching celého tela s rollerom a taktiež cviky na panvové dno. V deviatom mesiaci vám veľmi odporúčam chodiť hlavne do schodov. To, ako cvičiť a ako zas nie nájdete na internete. Pilates som cvičila podľa dvoch videí na YT (link jedna, link dva) a väčšinou som jedno video zopakovala 2 alebo 3 krát. Tréning vo fitku som mala presne taký, ako pred otehotnením s tým, že som vynechávala cviky na predné brušné svaly a cvičila som iba s trojkilovým závažím. Pri cvičení som počúvala svoje telo a keď som nevládala, dala som si pauzu. Pozor, ak necvičíte pravidelne pred tehotenstvom, v tehotenstve je dôležité začať veľmi opatrne. Ja som bola zvyknutá na náročné tréningy, z ktorých som mierne ubrala, aby bolo všetko ok. Ak pravidelne necvičíte, neovládate techniku, zájdite si radšej na skupinové lekcie, prípadne si na zopár cvičení zaplaťte trénera.

Veľkou pomôckou na pôrod bol aj predpôrodný kurz. Hlavne posledná lekcia, kde sme sa celý čas venovali dýchaniu počas kontrakcií aj počas pôrodu. Kurz so mnou absolvoval aj Daniel. Môj manžel bol neuveriteľnou oporou počas pôrodu a tým ako ovládal celú techniku dýchania a uvoľnovania celého tela, mi veľmi pomohol. Dýchanie som po kurze pravidelne cvičila aj sama doma, aby som bola na deň D pripravená.

Ozaj, dôležitá poznámka. Celý pôrod sme s Dankom vopred prebrali. Dohodli sme sa, ako má so mnou komunikovať počas pôrodu, čo ma rozruší, čo ma ukľudní. Hovorila som mu, že to chcem zvládnuť bez epidurálu a keď prišla asistentka, že by mi ho pichla ak chcem, Danko jej povedal, že si to rozmyslíme a keď odišla, tak ma mega namotivoval, že to zvládnem aj bez, že mi to ide super a tak som si verila, že nebol potrebný. Fakt sme prebrali všetko. Povedali sme si, že ak by on chcel kedykoľvek odísť, tak môže alebo ak by som ja chcela, aby odišiel, tak odíde a nebudeme si to nikdy vyčítať, lebo je dôležité mať slobodnú vôľu. Prebrali sme naozaj každý jeden bod a veľmi veľmi sme sa snažili spoločne dosiahnúť to, aby sme na tento deň spomínali v dobrom.

Kozmetika a strava je ďalší dôležitý bod tehotenstva. Bruško som si natierala najprv Bi-Oil olejom a potom telovým bambuckým maslom od značky Purity Vision. Oba produkty boli super. V stravovaní som si uvedomila jednu základnú vec a to, že nemusím jesť za dvoch! Stačí 200kalórií naviac. Dávala som si pozor, aby som jedla zdravo, pravidelne a aby som pila veľa veľa vody. Prvý trimester som jedla všetko, z čoho mi nebolo zle, takže aj hranolky a chipsy.😃 V druhom a treťom som jedla ako z fitness plánu a občas nejakú sladkú drobnosť. Uvedomila som si, že chcem žiť čo najzdravšie kvôli bábätku, ktoré vo mne rástlo. V deviatom mesiaci som začala každý deň piť čaj z maliníku, jedla som sušené ďatle a celé tehotentvo som mala každý deň lyžicu ľanových semienok. Okrem toho som počas tehotenstva užívala tehotenske vitamíny Femibion, vitamín C (z DMka taký prášok), Omega3 (pre tehotné), železo (na predpis) a do konca siemeho mesiaca aj magnézium, lebo som mala kŕče v slabinách a v nohách.

Od ukončeného 36 týždňa som začala používať Aniball. Myslím, že o tejto pomôcke sa ešte veľa nehovorí a malo by sa! Môj doktor ma pri pôrode pochválil, že som to urobila, pretože Mateo mal obvod hlavičky 33 cm, vážil 3800 gramov a mňa vôbec nemuseli nastrihávať. Moje odporúčanie je, že stačí sa nacvičiť na nejakých 25-27 cm, zvyšok počas pôrodu za vás urobia hormóny (tak mi to vysvetlili na predpôrodnom kurze a tak to naozaj bolo). Myslím, že je veľký rozdiel, keď môžete po pôrode normálne fungovať a nič vás nejako extra nebolí. Jasné, maternicu som cítila cca 2 týždne, ale tiež to nebola tragédia. Bolela ma iba, keď som veľa nosila Matea.

Pre mňa nestačí riešiť iba všetko to fyzické a rovnako ako telo, som chcela pripraviť aj svoje srdce. Pri každej väčšej prechádzke som sa modlila svätý ruženec, ďakovala som Bohu za pôrod, ktorý ma čakal, spievala som Mateovi všetky obľúbené worshipové pesničky, vytvorila som si playlist chvál do pôrodnice a devät dní pred pôrodom som chodila každý deň do kostola, kde bol oltár Panny Márie a medzi nami dievčatami som ju pekne poprosila, aby mi vyprosovala u Boha krásny a požehnaný pôrod. Hovorila som Bohu, čoho sa bojím, pred čím mám rešpekt a prosila som ho o pokoj a radosť. Žehnala som Mateovi a aj Danielovi. S Dankom sme žehnali Mateovi aj spoločne a modlili sme sa za všetko, čo nám napadlo. Naše modlitby boli vyslišané, Aleluja!

Pôrod

Pôrod má každý úplne iný. Ten môj trval dlhšie, lebo som mala zo začiatku slabé kontrakcie. Síce pravidelné, každé 3 minúty, ale slabé. Kým som bola doma, bola som veľa v teplej sprche a tiež som sa snažila medzi kontrakciami mať taký mikro spánok. V nemocnici som sa snažila čo najviac chodiť, cvičiť na fitlopte, ale zároveň aj oddychovať, aby som vládala rodiť.😃 Mne asi najviac zaúčinkovala chôdza do schodov, ktorá všetko poriadne zrýchlila. Celý čas mi dovolili piť, takže som po lyžičkách pila kolu a tiež som si z času na čas zahryzla do orechovej tyčinky. Keďže som začala mať kontrakcie už 10. decembra večer a porodila 12. decebra, celý 11. december som potrebovala nejako rozbehnúť pôrod a zároveň zbierať sily. Nie všade vám dovolia niečo zjesť, mne to dovolili. Pravdupovediac som nebola hladná, iba som potrebovala nejaký cukor na energiu.

Pôrodný box som mala super vybavený a tak som mohla kadejako striedať polohy, aby som sa čo najkôr otvorila a mohla začať rodiť. Musím sa priznať, že som sa snažila počas kontrakcie nekričať a každú kontrakciu pekne s Danielom rozdýchať. Stále som myslela na to, že každý sval na mojom tele musí byť uvoľnený a Daniel mi medzi kontrakciami hovoril, kde som napätá a čo mám uvoľniť. Detail, ale napríklad, keď sa mračíte v tvári aj vtedy máte silnejšie bolesti počas kontrakcie a spomaľujete otváranie tam dole, preto sa nesmiete mračiť, ale uvoľnovať všetky svaly aj na tvári, za ušami, proste všade!

Ja milujem Danielov zmysel pre humor a aj počas dlhého čakania na pôrod sme sa snažili čo najviac vtipkovať, rozveseľovať seba navzájom aj ľudí okolo. Mne smiech pomáha vo všetkom, takže keď to šlo, snažila som sa usmievať, myslieť na pekné veci a predstavovala som si ako je Mateo už pri nás a ako sa teším, keď bude v mojom náručí.

V pôrodnom boxe mi hrali chvály a ako mi niektoré skúsené mamky písali, že na púšťanie hudby čas nebude, tak Daniel ten čas mal a myslel na to, že som sa chcela modliť celý čas a preto nám hrali chvály a preto sme sa hocikedy nahlas modlili a pozývali do všetkého Boha a Ducha Svätého. Album Awake od Hillsongu je úplne skvelý!

Počas samotného pôrodu som počúvala doktora a riadila sa tým, čo mi hovorí. To je veľmi dôležité! Nesústrediť sa na bolesť a čo najviac rozmýšľať racionálne a počúvať doktorove rady. Ja som mala skvelého doktora, ktorý ma povzbudzoval slovami ako: “Barča poooď, to dáš, si super, ide ti to skvelo”. Myslím si, že celý môj tím bol vymodlený.

Môj porôd prebehol najlepšie ako mohol. Som za ňho vďačná, lebo som cítila, že to bolo celé veľmi požehnané. Držať  Matea prvýkrát v náručí bol neopísateľne nádherný moment.😇 Zároveň som rada, že som sa na pôrod dostatočne pripravila a nemám z toho žiadnu traumu.

A ešte Fun fact k pôrodu. Kamošky ma upozornili, že po pôrode budem veľmi hladná a tak aj bolo. Našťastie som mala zbalený obrovský XXL čokoládový croissant, ktorý bol dokonalou odmenou za všetku námahu.

Po pôrode

Vzhľadom na celkom pekný pôrod, som nemala nejaké extra bolesti. Jasné, nebola som hneď úplne fit, ale dalo sa to zvládnuť. Hojila som sa cca 1 týždeň po pôrode. Celých sedem dní po pôrode som používala popôrodný vankúš, aby sa mi dobre sedelo, robila som si pravidelne každý deň celý prvý týždeň kúpeľ z dubovej kôry a používala som mastičku s kyselinou hyaluronovou na hojenie drobných rán, ktoré prirodzene vzniknú (lepší je ale vraj sprej). Pila som litre čaju na kojenie a už v pôrodnici som od začiatku používala hydrogélové vložky do podprsenky a krém na bradavky. Verím, že vďaka tomu som nemala žiadne problémy s prsiami a kojenie bola pre mňa skôr radosť, než trápenie. Po pôrode je veľmi dôležité spať. To sa mne veľmi nedalo, lebo na oddelení šestonedelia to bolo dzivé. Snažím sa to dobiehať doma. Týždeň po pôrode si zobral Daniel voľno a ináč si to asi ani neviem predstaviť. Po pôrode potrebujete niekoho vedľa seba, aby vám so všetkým pomohol. Ja som bola šťastná, že Danko mohol byť s nami.

Od cca druhého týždňa po pôrode som začala cvičiť cviky na panové dno a dýchanie. Stačí otvoriť google, napísať “cvičenie v šestonedelí” a určite nájdete to, o čom píšem.

Na čo vás asi nikto nepripraví je šestonedelie. Predsa len je každé dieťa úplne iné. Podľa mňa šestonedelie je náročnejšie ako pôrod a tak si nájdite okolo seba ľudí, ktorí vám môžu pomáhať. Kamošky, ktoré vám poradia čo a ako s bábätkom. Mamku, ktorá navarí a uprace. My sme túto prípravu podcenili a keďže Mateo viac plakal a my sme nevedeli čo a ako, spočiatku sme menej spali a boli veľmi vyčerpaní. Pravda je taká, že na každé bábätko funguje niečo iné a vy potrebujete nájsť spôsob ako spolu fungovať. My sme skúšali šatku, nosič, nosenie v rukách, prikladanie telo na telo a nič nefungovalo. Až sme nakoniec zavolali do jednej kliniky, kde vám poradia ak máte pocit, že vaše bábo veľa plače. Poradili nám, aby bol Mateo čo najviac v kľude a aby sme ho nenosili hore dole po byte a presne táto rada zabrala. Mateo spinká celý deň a celú noc vo svojom hniezdočku na posteli alebo v kočiari a je oveľa oveľa kľudnejší a ja som dnes tak dobre spala, až sa mi chcelo napísať tento príspevok! Preto vás chcem povzbudiť, aby ste nestrácali nádej, ak sa máte v šestonedelí ťažšie a hľadali spôsoby ako to riešiť aj keď možno pôjdete proti všetkým radám vášho okolia. V mojom prípade zabrali ako pri problémoch so spaním, tak aj pri problémoch s kolíkmi rady doktoriek a kamošiek s rovnakými skúsenosťami.

No a keď vidím aký dlhý je tento článok, je na čase skončiť. Verím, že vám moje rady pomôžu a uľahčia pôrod. Ja viem, že každý to má úplne ináč a nie každý si môže zacvičiť a pripraviť sa na to tak, ako ja. Je však dôležité robiť maximum čo vám lekári aj váš zdravotný stav dovoľujú. Nenechajte to len tak, pripravujte sa a tešte sa! Dieťa je dar.👼

Prajem vám krásny víkend! S láskou, Barbora.❤️

 

PS: prosím vás, odpustite mi gramatické chyby, ale píšem čo najrýchlejšie kým Mateo spí.

  

6 Comments

 1. Mega článok ! 👏🏻 Konečne niekto nešíri strach, ale šíri povzbudenie! 🌞
  A v ktorej pôrodnici si rodila?
  🙂
  Myslím, že mnohé budeme vďačne, keď občas niečo budeš zdieľať zo sveta normálnej mamky, samozrejme ak nie, rešpektujem😉
  Nech sa darí
  J.

  1. Ahoj Janka, ďakujem krásne❤️ Rodila som v Prahe v nemocnici na Bulovke. A teda občas určite niečo napíšem 🙂

 2. Díky moc za krásný článek! Sice se mě to zatím netýká, ale až bude, tvůj článek si vytisknu a pověsím někde na nástěnku 🙂
  Ještě se chci zeptat, jakým předporodním kurzem jsi prošla? Vypadá to, že vás tam fakt dobře naučili, co a jak.
  A poslední dotaz, možná příliš osobní (a hlavně dost hypotetický :D): kdyby Dan nechtěl být u porodu, jak bys to řešila? Byla bys tam sama, nebo bys požádala kamarádku, maminku…?

  1. Ahoj, ďakujem krásne za kompliment:) Web na kurz kde sme chodili je gynem.cz ja si mylsím že dobrá bola iba posledná časť kurzu (práve to dýchanie) zvyšok mi moc nedal, tak možno len tú poslednú hodinu by som doporučila. A nemám problém odpovedať ani na ďalšiu otázku. Keby sa Danko rozhodol neísť, pravdepodobne by som volala maminu alebo niektorú zo sestier:), mám ich 4 tak jedna by snáď išla 😀

 3. Ďakujem za krásne svedectvo…to je nádherné vidieť ako dôverujete Bohu na dvetisíc percent…a Boh splnil svoje prislubenia pre vás:-) Blahoželám k daru, ktorému sa vám dostalo a buďte nadalej takým povzbudením v dnešnom svete…+++

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *