Moja príprava na pôrod

Som typ človeka, ktorý sa vopred rád pripravuje na to, čo ho čaká. S pôrodom to mám rovnako. Už sa veľmi teším na naše mimi a rovnako na moment, kedy ho privediem na svet a preto sa snažím robiť čokoľvek, aby bol tento okamih najviac krásny.

Rada spomínam na môj prvý pôrod. Hoci bol dlhý a fyzicky náročný, nemám z neho nejakú traumu a popravde sa vo svojom vnútri vlastne teším na ten druhý. 

Samotná príprava vám nezaručí jednoduchý pôrod a sú prípady, kedy to jednoducho nepomôže. No väčšina z nás, ktoré sme sa poctivo pripravovali, sme mali naozaj príjemnú skúsenosť. 

Doma mám staršieho syna, Matea, a tak moja príprava nie je tak intenzívna, ako pri prvom tehotenstve, lebo nemám toľko voľného času. 

Dnes vám napíšem čo robím od ukončeného 36 týždňa, aby som intenzívnejšie pripravovala svoje telo a myseľ na pôrod. 

A samozrejme, celé tehotenstvo sa snažím byť čo najviac pozitívna, oddychovať, modliť sa, cvičiť a zdravo jesť.

 

Duchovná/psychická príprava

*Za pôrod a tentokrát aj za šestonedelie sa pravidelne modlím a snažím sa často si pripomínať, že to zvládneme. 

*Každý deň sa o pôrode a príchode bábätka domov rozprávam s Mateom. Vysvetľujem mu, čo nás čaká, ako to bude prebiehať a aké to bolo krásne, keď sa on narodil.

*Čítam knihu Nadprirodzený pôrod, ktorú mi doporučila moja kamarátka a vďaka nej začínam ešte viac veriť v pozitívny zážitok z pôrodu.

*Namiesto filmov a seriálov pozerám na YT videá ohľadom prípravy na pôrod. Bridget Teyler má na svojom kanáli skvelé ukážky ako správne dýchať počas kontrakcií a pôrodu, aké polohy pomáhajú bábätku posúvať sa do pôrodných ciest a pod. Eva Kiedroňová má za mňa skvelé tipy na to, ako manipulovať s bábätkom a dbať na správny fyziologický vývoj po narodení. 

*Pozerám videá o šťastných pôrodoch. Mne to dosť pomáha. Napríklad, keď som čakala Matea vôbec som si to nevedela predstaviť a úprimne, vďaka videám som získala celkom prehľad. Ak chcete tip, veľmi pekné video o pôrode má vlogerka Janni. 

*Vytváram si playlist na pôrod. Pri Mateovi som mala pustené chvály a veľmi mi to pomáhalo.

 

Strava

Toto sú potraviny a nápoje z kategórie babských rád, ktoré by mali uľahčiť pôrod.

*Od ukončeného 36 tt som začala piť čaj z Maliníka. Prvý týždeň som pila iba jednu šálku denne, druhý týždeň som pokračovala dvoma, až som prešla k trom šálkam čaju denne.

*Každý deň zjem 1PL mletých ľanových semienok (dám si ich do ovsenej kaše alebo na chlebík s pomazánkou), dávam si ich ráno, aby som na to počas dňa nezabudla. Ľanové semienka jem celé tehotenstvo. Sú skvelé na podporu správneho fungovania hormónov a to rovnako aj tekvicové a slnečnicové semienka, ktoré som konzumovala tiež, takmer každý deň.

*Papkám 6 sušených ďatlí denne. Ráno si dám ku raňajkám dve a štyri si dám po obede namiesto dezertu. Sú veľmi sladké a vďaka tomu, jem aj menej sladkostí, čo sa v deviatom mesiaci parádne hodí. 

*Snažím sa celkovo jesť ľahšie jedlá, telo nezaťažovať, skôr mu dávať veľa vitamínov a minerálov prostredníctvom stravy. Nemám problém si dopriať niečo nezdravé, ale je to skôr výnimočné, než pravidelné. 

 

Fyzická príprava

*Od začiatku deviateho mesiaca chodím každý deň 10 minút do schodov a cvičím každý deň stretching. Po stretchingu si cvičím dýchanie počas pôrodu, ktoré som sa naučila z tohto videa

*Snažím sa prirodzene viac hýbať. Keď idem s Mateom na ihrisko, vymýšľam hry, pri ktorých sa budeme hýbať spolu. Som názoru, že keby som len sedela na gauči (lavičke), tak aj dieťa vo mne bude lenivejšie a moc sa mu nebude chcieť ísť von a ja už ho chcem predsa držať čo najskôr v náručí! ♡

*Cez Mateov obedný spánok spím s ním. Nie vždy sa mi podarí zaspať, vtedy aspoň zavriem oči a minimálne 30 minút oddychujem. Nočný spánok je v deviatom mesiaci všelijaký a preto, je dôležité “dobiť baterky” cez deň, ako mi to čas dovoľuje. 

*Cvičím s Aniballom. Tu si dávam pozor, aby som cvičila iba na 25 cm a zbytočne to neprehnala, lebo to úplne stačí. Zvyšok pri pôrode urobia hormóny. 

 

Na záver by som už len chcela dodať, že pri všetkom čo robím ako prípravu na pôrod, sa snažím na chvíľu zastaviť a tak vnútorne v radosti prežiť to, že sa nám narodí druhý syn. Aby to nebolo len o nejakom “makaní” na rýchlom a jednoduchom pôrode, ale o radostnom očakávaní nového člena našej rodiny.

Všetkým tehotným mamkám prajem krásne tehotenstvo a nadprirodzený pôrod. ♡

S láskou, Barbora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *